Dachy zielone

Strona główna > Dachy zielone

Dachy zielone

Zieleń to kolor uspokajający i regenerujący. Zarówno w mieście jak i na wsi ludzie chętnie przebywają w miejscach gdzie otacza ich roślinność, natura. Coraz częściej zdarza się, by cząstkę tej natury przenosić bezpośrednio do architektury miejskiej stosując np. dachy zielone.

Nasza oferta obejmuje wykonawstwo dachów zielonych.

Systemy dachów zielonych

Dachy zielone są coraz częściej stosowanym rozwiązaniem.
Tectum Group ma doświadczenie w realizacji projektów dachów zielonych o charakterze ekstensywnym w co najmniej trzech różnych systemach:

  • Dachy zielone z matami wegetacyjnymi
  • Dachy zielone modułowe
  • Dachy zielone z sadzonkami rozchodników

Zalety dachów zielonych

Aktualnie w procesie projektowania budynku zastosowanie dachu zielonego jest coraz częstszą praktyką ze względu na liczne zalety, zarówno ekonomiczne jak i ekologiczne. W dobie globalnego ocieplenia szczególnie aspekt ekologiczny powinien mieć znaczenie.

Jako firma z ponad 15 letnim doświadczeniem zrealizowaliśmy wiele projektów w których w naszym zakresie było wykonanie dachu zielonego. Posiadając odpowiednie doświadczenie oraz ekspertów w tej dziedzinie wkraczamy coraz śmielej w świat dachów zielonych.

Historia dachów zielonych

Dachy zielone swoją historią sięgają około 2600 lat wstecz.. Choć trudno to sobie wyobrazić, jeden z siedmiu cudów świata starożytnego – Wiszące Ogrody Semiramidy – można uznać jako przykład dachu zielonego.

W przeszłości dachy zielone pełniły różne funkcje. Historia Wiszących Ogrodów w Babilonie bezpośrednio wskazuje na funkcję estetyczną, niemniej jednak w bliższych nam czasach na przełomie XVII-XVIII wieku na północy Europy oraz w krajach Basenu Morza Śródziemnego dachy zielone były stosowane w celach wysoce funkcjonalnych – ze względu na panujące warunki atmosferyczne w rejonie Skandynawii dach zielony miał chronić przed śniegiem i wiatrem, natomiast np. w Turcji przed słońcem oraz upałami.

Przykładem zastosowania dachu zielonego już z XX wieku jest Rockefeller Center. Dach zielony w tym przypadku jest elementem porządku architektonicznego. Dla ludzi przebywających w budynku dach zielony miał stanowić miejsce spotkań.

Maciej Kielak - ekspert ds. dachów zielonych

Nasz ekspert w zakresie dachów zielonych Maciej Kielak ma bogate doświadczenie w tym zakresie. Absolwent Warszawskiej SGGW na kierunku ogrodnictwo, od niemal 10 lat członek i wykładowca PSDZ – Polskiego Stowarzyszenia Dachów Zielonych.

Dachy zielone od lat są jego pasją i obiektem zainteresowań – początkowo zajmował się technologią produkcji substratów oraz koordynowaniem procesu produkcji. W 2013 roku w Szwajcarii odbył kurs dobrych praktyk w zakresie wykonawstwa dachów zielonych. W latach 2016-2017 z ramienia PSDZ w ramach transferu wiedzy oraz wykonawstwa dachów zielonych przebywał w Kazachstanie gdzie był częścią projektu Talan Towers (4600m2 dachu zielonego).

W 2019 roku rozpoczął swoją przygodę w Tectum Group i od samego początku jest odpowiedzialny za projekty gdzie dachy zielone stanowią co najmniej część prac.

Przykładami realizacji zieleni gdzie Maciej wykazał się swoją wiedzą są Warsaw HUB oraz Browary Warszawskie.

Kontakt: 

email: maciej.kielak@tectumgroup.pl,

GSM: 570 530 415

Dachy zielone - technologia, zalety, rys historyczny

Dach zielony składa się z zasadniczych warstw które spełniają kluczowe z punktu widzenia zastosowania funkcje:

  • Hydroizolacja - chroni przed dostaniem się wilgoci do budynku
  • Warstwa zabezpieczająca - zapobiega przerastaniu korzeni roślinności
  • Warstwa filtrująca - stosowana by zabezpieczyć drenaż przed zanieczyszczeniem
  • Termoizolacja - stanowi izolację cieplną
  • Drenaż - odprowadza wodę po uprzednim gromadzeniu
  • Roślinność - finalna warstwa dachu

Do największych zalet dachów zielonych zaliczamy:

  • Funkcja wypoczynkowa - dach zielony w miejscu pracy pozwala na stworzenie przestrzeni w której pracownicy mogą przebywać podczas przerwy w pracy
  • Funkcja tłumiąca - ze względu na zastosowane technologie dach zielony bardzo dobrze wycisza hałasy dobiegające do budynku z zewnątrz
  • Funkcja termoizolacyjna - chroni przed utratą ciepła podczas zimy oraz przed nagrzewaniem się latem
  • Funkcja estetyczne - warstwy roślinności powodują iż dach jest "przyjemny dla oka"
  • Funkcja filtracyjna - zieleń filtruje zanieczyszczenia z powietrza i wytwarza tlen
  • Retencja wód opadowych
  • Zwiększona żywotność dachu
Zobacz galerię z innymi realizacjami dachów zielonych

Zielone dachy ekstensywne i intensywne

Każdy dach posiada własne cechy charakterystyczne, wymuszające stosowanie różnych rozwiązań. Dlatego konstrukcje, jakimi są dachy zielone, powinny zostać dopasowane do uwarunkowań konkretnej powierzchni. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje dachów ekologicznych: ekstensywne oraz intensywne. Te pierwsze cechują się stosunkowo niewielkim ciężarem, ponieważ w ich skład wchodzą rośliny o płytkim systemie korzeniowym, takie jak trawy, mchy lub zioła. Warstwa zielona takiego dachu jest dość cienka, a więc z reguły nie wymaga specjalnego wzmocnienia. Rośliny najczęściej dostarcza się w postaci gotowych mat wegetacyjnych, ale stosuje się także metodę zasadzenia lub siewu.

Czytaj więcej

Alternatywa dla takiego rozwiązania to dachy zielone intensywne. W ich przypadku ciężar własny jest dużo większy. Po nasączeniu może wynosić nawet 220 kilogramów na każdy metr kwadratowy. Dochodzi do tego jeszcze waga odpowiedniego systemu nawadniania. Tak duże obciążenie wymaga oczywiście odpowiednio wzmocnionej konstrukcji całego budynku, dlatego już na etapie budowy powinien zostać właściwie przystosowany. Takie rozwiązanie pozwala jednak na znacznie więcej w zakresie zaaranżowania powierzchni zielonej. Jej gruba warstwa umożliwia stosowanie większej ilości rodzajów roślin, w tym także tych o dłuższych korzeniach, np. kwiatów. Dzięki temu, intensywne dachy mogą pełnić także funkcję miejsca do rekreacji, w identyczny sposób, jak tradycyjne ogrody przydomowe.

Jak dbać o dachy ekologiczne?

Pielęgnacja dachów zielonych zazwyczaj odbywa się w trzech etapach. Pierwszy z nich to faza powykonawcza, rozpoczynająca się w chwili posadzenia roślin i trwająca przez około rok. W tym czasie należy dbać przede wszystkim o odpowiednie nawadnianie kiełkujących nasion i wyrastających roślin, usuwanie chwastów, nawożenie oraz koszenie. Zazwyczaj zajmuje się tym wykonawca dachu, a po zakończeniu tego etapu następuje specjalistyczna ekspertyza, po której klient dokonuje odbioru. Kolejna faza, przeprowadzana w stadium rozwoju roślin, polega na powtarzaniu tych samych czynności pielęgnacyjnych i trwa aż do momentu, gdy powierzchnia dachu pokryje się zielenią na poziomie 90%. Ostatni etap, czyli faza zachowawcza, to utrzymywanie dotychczasowego stanu roślin. Trzeba ją kontynuować przez cały czas użytkowania dachu zielonego. Dużo prostsze w utrzymaniu się dachy typu ekstensywnego, wymagające jedynie okresowego koszenia lub pielenia. Inaczej sprawa wygląda w przypadku typu intensywnego, czyli dachowych ogrodów. Tutaj ważne jest również regularne nawadnianie. Oczywiście, może odbywać się ono w sposób częściowo zautomatyzowany, jednak nie obędzie się bez ścisłej kontroli.

Podsumowując, dachy ekologiczne to mające wiele korzyści rozwiązanie, jednak wymagające specjalistycznej pielęgnacji, do czego potrzeba wiedzy, czasu i chęci. Jeśli są Państwo w stanie to zapewnić i decydują się na dachy zielone, wykonawstwo warto zlecić profesjonalnej firmie, jak Tectum Group, która zrealizowała już wiele podobnych inwestycji.