Środowisko

Polityka ochrony środowiska Festool

    Nasza wizja

    Proekologiczna polityka to nieodłączna część zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa.

    Przez zrównoważony rozwój rozumiemy zapewnienie przyszłym pokoleniom takich samych możliwości, jakie mają obecne pokolenia.

    Uwzględniając aktualny trend jesteśmy przekonani o tym, że trzy oddziaływania środowiskowe są dla nas istotne:


    • Zmiany klimatyczne

      W obliczu globalnych zmian klimatycznych za swój obowiązek uznajemy działania mające na celu im zapobieganie. Realizujemy je poprzez redukcję emisji CO₂.

    • Ograniczone zasoby

      Zasoby na całym świecie są ograniczone. By dać takie same szanse przyszłym pokoleniom, trzeba oszczędzać zasoby, by udało się je utrzymać. Czynimy to poprzez redukcję relatywnego zużycia materiałów.

    • Zachowanie zdrowia

      W celu długotrwałej ochrony zdrowia naszych użytkowników uważamy za swój obowiązek redukcję emisji i unikanie stosowania szkodliwych substancji.

    Spełnianie wymogów prawnych uważamy przy tym za minimum. We wszystkich aspektach stosujemy najlepsze dostępne technologie, o ile jest to ekonomicznie uzasadnione. Realizacja polityki środowiskowej jest zapewniona przez wdrożenie i utrzymanie zarządzania środowiskowego.

    Nasze zaangażowanie

    Jako producent elektronarzędzi jesteśmy świadomi wpływu, jaki wywieramy na środowisko. Dzięki wdrożeniu polityki środowiskowej w ramach zarządzania zrównoważonym rozwojem, udało nam się już zrealizować kilka projektów środowiskowych. Nasze zaangażowanie obejmuje cały łańcuch wartości. Każdego dnia stawiamy czoła nowym wyzwaniom i wyznaczamy sobie nowe cele, aby poprawić nasze wyniki w zakresie ochrony środowiska!

    Surowce

    Surowce
    • Nasze produkty są oceniane pod kątem ich potencjalnego zagrożenia dla ludzi i środowiska.
    • Nasze produkty i opakowania są opracowywane i znakowane zgodnie z globalnymi wymogami dotyczącymi zanieczyszczeń.
    • Nasi dostawcy są zaangażowani w przestrzeganie naszych wewnętrznych standardów środowiskowych w zakresie zgodności z ochroną środowiska.

     

    Produkty

    Produkty
    • Produkty Festool są znane ze swojej trwałości. Dzięki temu oszczędzamy zasoby i środowisko.
    • Aby uniknąć używania materiałów opakowaniowych, nasze produkty dostarczane są w wytrzymałych Systainerach Festool.
    • Od 2023 roku 90% naszych produktów i opakowań jest wytwarzanych z materiałów, drewna i celulozy, które pochodzą ze źródeł z certyfikatem FSC.
    • Dzięki zmianie opakowań blistrowych na kartonowe około 80 ton plastiku zostanie w przyszłości zastąpione bardziej zrównoważonym materiałem.
    • Inwestycje w opakowania transportowe pozwolą ograniczyć stosowanie materiałów wypełniających i tworzyw sztucznych o 75% w skali roku.

     

    Certyfikat FSC™ (FSC-C164884)

    • Celem Festool jest pozyskiwanie surowców z odpowiedzialnej gospodarki leśnej.
    • FSC to certyfikacja, która zapewnia, że oznakowane nią produkty zostały rzeczywiście wytworzone z surowców pozyskiwanych w sposób zrównoważony i niemający negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
    • Stosowany przez Festool certyfikat łańcucha produktów przyznawany jest produktom z drewna i papieru, których wszystkie punkty w łańcuchu dostaw posiadają certyfikat FSC.
    • Podchodzimy do tej zmiany w sposób całościowy, tzn. w przypadku produktów z certyfikatem FSC surowce, z których wykonane są nie tylko same produkty, ale także opakowania, pochodzą z odpowiedzialnych źródeł.
    Czytaj dalej

    Naprawa

    Naprawa
    • Uszkodzony produkt nie oznacza, że jego koniec jest przesądzony. Kompleksowa naprawa Festool oraz 10-letnia gwarancja na części zamienne przedłużają żywotność naszych produktów i oszczędzają cenne zasoby.
    • Doradztwo u dystrybutorów. Wiedza na temat zrównoważonego wykorzystania naszych produktów w celu zapewnienia ich długiej żywotności jest przekazywana poprzez ukierunkowane szkolenia dla dystrybutorów.
    Kompleksowa naprawa

    Recykling

    Recykling

    Nasze zużyte urządzenia są poddawane procesom recyclingu w przyjazny dla środowiska sposób. Po długoletnim używaniu urządzeń Festool, można je bezpłatnie oddać na publiczne składowisko, u partnera handlowego lub w serwisie Festool.

    Informacje na temat krytycznych substancji


    Rozporządzenie REACH (WE) nr 1907/2006 jest europejskim rozporządzeniem w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów. 

    Wszystkie substancje (SVHC = Substances of Very High Concern) na liście kandydackiej podlegają zgłoszeniu zgodnie z § 33. Opublikowana przez Europejską Agencję Chemikaliów (ECHA) lista kandydacka podlega stałej aktualizacji: https://echa.europa.eu/pl/candidate-list-table.


    Wszyscy producenci są zobowiązani do informowania o substancjach z listy kandydackiej zawartych w ich produktach w ilości większej niż 0,1% wagi oraz do nieużywania substancji zakazanych.

    Oczywiście wywiązujemy się z tego obowiązku. Również nasi dostawcy są regularnie informowani o REACH. Między innymi, nasza norma środowiskowa wymaga od nich spełnienia obowiązku rejestracji i informacji.

    Dodatkowo sprawdzamy zgodność naszych produktów poprzez systematyczną analizę próbek w specjalistycznym laboratorium.

    W związku z obowiązkiem informacji zgodnie z §33, wszystkie produkty, o których wiemy, że zawierają więcej niż 0,1% substancji SVHC, są wymienione na poniższej liście. Lista ta jest regularnie aktualizowana. Naszym celem jest jak najszybsze zastąpienie wymienionych substancji. W tym celu ściśle współpracujemy z naszymi dostawcami.

    W przypadku pytań prosimy o kontakt:
    material-compliance@festool.com

    Obowiązkowe szkolenia w przypadku stosowania klejów na bazie poliuretanu

    W przypadku używania klejów na bazie poliuretanu (PU) użytkownicy profesjonalni i przemysłowi są zobowiązani przepisami prawa do odbycia szkolenia w zakresie bezpiecznego stosowania, przechowywania i utylizacji. Produkty na bazie poliuretanu zawierają diizocyjaniany, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Wymóg dotyczący szkoleń obowiązuje od 24 sierpnia 2023 roku, przy czym szkolenie można odbyć online lub osobiście i należy je powtarzać co pięć lat. Kleje, które są przeznaczone do stosowania na przykład z okleiniarkami krawędzi, mogą również podlegać obowiązkowi ukończenia szkolenia w zakresie PU.

    Wskazówki dotyczące utylizacji

     

    Dla społeczeństwa, które myśli o przyszłości, podstawową wartością jest uważne i efektywne korzystanie z zasobów naturalnych. Z tego względu koniec życia produktu oznacza równocześnie ponowne wykorzystanie ważnych zasobów nadających się do recyklingu. W ten sposób odzyskane surowce ponownie trafiają do obiegu zasobów, co przyczynia się do ochrony środowiska i cennych zasobów naturalnych.

    Stare urządzenia elektryczne i akumulatory

    Środowisko pojemnik na odpady

    Jako producent urządzeń elektrycznych i akumulatorów znamy wymogi prawne dotyczące wprowadzania na rynek, odbioru i utylizacji zużytych urządzeń elektrycznych i akumulatorów w przyjazny dla środowiska sposób i stosujemy się do nich na całym świecie.

    Na naszych urządzeniach elektrycznych i akumulatorach znajduje się symbol przekreślonego kosza na śmieci. Symbol ten oznacza, że zużyte urządzenia i akumulatory nie powinny być wyrzucane do odpadów domowych. Użytkownik końcowy może bezpłatnie zwrócić stare urządzenia do publicznego punktu zbiórki, do jednego z naszych dystrybutorów lub do działu obsługi klienta Festool (adresy znajdują się na stronie www.festool.com/service).

    Przed utylizacją ze starego urządzenia należy wyjąć rozładowane zużyte baterie i akumulatory, które nie są wbudowane w urządzenie oraz lampy, które można bez uszkodzeń wyjąć z urządzenia. Dzięki temu zużyte baterie i akumulatory mogą być poddawane zorganizowanemu recyklingowi.

    W przypadku nieprawidłowej utylizacji zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny może mieć szkodliwy wpływ na środowisko naturalne i zdrowie ludzi ze względu na możliwą obecność substancji niebezpiecznych.

    Opakowania

     

    Także opakowania są istotnymi surowcami, które, dzięki segregacji i recyclingowi, można ponownie włączyć do obiegu zasobów.

    Poszczególne materiały opakowaniowe można odróżnić od siebie za pomocą kodu alfanumerycznego zgodnie z decyzją europejską 97/129/WE. Zwróć uwagę na przepisy dotyczące selektywnej zbiórki odpadów obowiązujące w Twojej gminie.

     

    Krótkie objaśnienie najczęściej stosowanych materiałów opakowaniowych Festool:

     

    Opakowania oznaczone kodami 20 do 22 są zazwyczaj przypisane do makulatury. W przypadku zakupu produktów Festool należą do nich opakowania kartonowe i karty blistrowe.

     

    Materiały opakowaniowe oznaczone kodami od 01 do 07 zaliczane są do opakowań z tworzyw sztucznych, takich jak blistry, folie, torby lub wkłady styropianowe. W wielu landach i gminach opakowania tego rodzaju można wyrzucać do żółtego worka lub żółtego pojemnika na śmieci.

     

    Materiały drewniane oznaczone są kodami 50 lub 51 i zasadniczo można je przekazywać do lokalnych punktów zbiórki surowców wtórnych.

     

    Ważne jest, aby przed utylizacją oddzielić od siebie poszczególne materiały opakowaniowe, np. usunąć z karty blistrowej tekturową kartę i dostarczyć poszczególne materiały do właściwego systemu utylizacji.

     

    W przypadku pytań prosimy o kontakt:

    umwelt@festool.com

    Nasza strona internetowa jest w pełni neutralna pod względem emisji CO2.